Proboszcz Parafii Jarosław Radzikowski
Dane kontaktowe:
Niedziela i święta
8:00
10:00
11:30
Zniesione w święta
10:00
18:00
Dni powszednie
18:00
Nazwa odbiorcy:
Parafia Rzymsko-Katolicka p.w Św. Michała Archanioła, ul. Kościelna 2, 86-011 Wtelno
Tytułem:
Darowizna na cele kultu religijnego. Imię i nazwisko (np. Jan Kowalski)
Nr konta bankowego na cele remontowe:
80 8144 0005 2001 0000 3753 0005
Cystersi około 1470 roku zakładają we Wtelnie osobną parafię wyłączając ją z byszewskiej lub koronowskiej. Z jej założeniem wiąże się następująca legenda: „Na wzgórzu gdzie obecnie wznosi się kościół na początku XV wieku rosły cierniste zarośla, w których gnieździły się sroki. W jednym z gniazd przejeżdżający Cystersi znaleźli hostię – czystą, całą i niezniszczoną. To wydarzenie uznali za cudowne.”
Początkowo wybudowano w tym miejscu kaplicę, a następnie mały kościółek z drewna. Po jego spaleniu, w 1690 roku zbudowano ponownie drewniany, aż wreszcie w latach 1785-1787 za opata koronowskiego Jana Chrząstkowskiego wystawiono obecny kościół z cegły, powiększony w 1863 roku o prezbiterium i dwie boczne kaplice, przez co nadano kościołowi kształt krzyża rzymskiego. Z inicjatywy proboszcza Gustawa Pobłockiego w 1908 roku dobudowano kwadratową wieżę nakrytą hełmem baniastym z latarnią, a także kościół odrestaurowano. Jest to kościół barokowy, jednonawowy. Na początku XX wieku w swojej pielgrzymce do Ziemi Świętej, przebywał na ziemi koronowskiej ksiądz Franciszek Gordon z Chicago (rodem z pobliskiego Tryszczyna). W swojej książce „Listy z podróży” tak opisuje wybudowanie wieży kościelnej: „dnia 22 sierpnia 1908 r. umieszczono kulę (60 cm średnicy) pozłoconą pod krzyżem na wieży. W tej kuli zamknięto w puszce blaszanej dokument odnoszący się do budowy tej wieży, który i ja podpisałem.”
Wieża jest wysoka na 43 metry, panuje nad całą okolicą i jest prawdziwą ozdobą kościoła na zewnątrz. We wieży umieszczony jest zegar z tarczami na cztery strony świata. Były także dzwony, pięknie zharmonizowane na a, cis, e, fis. Zostały one dla swojej wysokiej wartości muzycznej zwolnione od wydania na cele wojenne w czasie I wojny światowej, niestety w kilkanaście lat później hitlerowscy barbarzyńcy nie oszczędzili ich i dzwony przepadły.